
Как 25% автомобилните тарифи ще повлияят на Tesla?
На 27 март администрацията на САЩ обявила мито от 25% върху всички вносни превозни средства и произведени в чужбина автомобилни части, опит за укрепване на местното производство. В момента Tesla и Rivian се откроявали като най-големите производители на EV автомобили с гама, произведена предимно в САЩ.
ПРОЦЕНТ АМЕРИКАНСКИ ЧАСТИ
NHTSA определяла произведените в Северна Америка части като части, произведени или в Съединените щати, или в Канада - Мексико не бил включен в това число. През ноември 2024 г. се е разбрал процента на използваните от Tesla части, идващи от САЩ и Канада. Най-отгоре бил Model 3 на Tesla, който използвал 75% части от Северна Америка.
ИЗОЛИРАН ОТ ТАРИФИТЕ?
На пръв поглед Tesla можело да изглежда изолирана от тези тарифи. Въпреки това зависимостта му от глобална верига за доставки – особено части, движещи се през границата между САЩ и Канада съгласно Споразумението между САЩ и Мексико и Канада (USMCA), добавяло сложност към уравнението. Освен това потенциални ответни мита от Канада биха могли допълнително да окажат натиск върху Tesla, тенденция, която вече била очевидна при изключването на компанията от множество стимули за EV в цялата страна.
Въпреки че Канада не била най-големият пазар на Tesla, тя все още представлявала значителен дял от продажбите. Дори малък спад на този пазар можело да има забележимо въздействие върху крайния резултат на компанията.
ВЪТРЕШНО ПРЕДИМСТВО
Вътрешното предимство на Tesla било впечатляващо – тя произвеждала всички превозни средства, продавани в Северна Америка, само в две съоръжения: Tesla Fremont и Gigafactory Texas. Първоначалната тарифа от 25%, която трябвало да влезе в сила на 2 април 2025 г., се прилагала за автомобили и лекотоварни камиони, сглобени извън САЩ, вероятно нанасяйки тежък удар на конкуренти като Hyundai и Volkswagen. Според доклад на Goldman Sachs, тези тарифи могли да повишат цените на автомобилите с $5000 до $15 000.
Това предимство обаче било частично компенсирано от изключения съгласно USMCA. За да се избегнала пълната тарифа, превозните средства и частите трябвало да отговарят на стриктно изискване за „правила за произход“, което означавало, че поне 75% от компонентите трябвало да идват от САЩ, Канада или Мексико. Това изключение оставало в сила до 3 май 2025 г., когато започвал вторият етап от тарифите – насочени по-директно към съдържание извън САЩ.
Ефективно, съществуващата рамка на NHTSA и USMCA за дефиниране на „произведени в Северна Америка“ компоненти се променяла. Тази промяна играела ролята на силните страни на Tesla, но за да се разбере пълното въздействие, трябвало да се разгледа по-отблизо нейната верига за доставки.
ВЕРИГИ ЗА ДОСТАВКИ
Веригата за доставки на Tesla била дълбоко интегрирана в цяла Северна Америка. Приблизително 25% от Model 3 Long Range RWD и AWD идвали от Мексико - и известен неопределен процент също идвал от Канада. Този брой нараствал значително за другия автомобил в гамата на Tesla, който бил наличен.
Фаза 2 на тарифите щяла да окаже все по-голямо въздействие върху Tesla - особено след като нямало да е лесно или бързо за Tesla да премести цялото производство на части в Съединените щати.
Произведените в САЩ/КАНАДА автомобили.
Модел 3 LR AWD/RWD - 75%
Модел 3 Performance - 70%
Модел Y (всички варианти)- 70%
Cybertruck - 65%
Модел S - 65%
Модел X - 60%
ПРОИЗВОДСТВО НА БАТЕРИИ
Това било особено очевидно в зависимостта на Tesla от канадските минерали, които били от решаващо значение за производството на батерии. Tesla извличала ключови материали като никел, литий и кобалт от канадски мини, като повечето от тези ресурси се транспортирали през границата в нерафинирано състояние. В момента тези пратки се сблъсквали със сравнително ниска тарифа от 10% от Канада. Потенциалните ответни тарифи обаче биха могли да повишат разходите или дори да ограничат достъпа до тези основни минерали.
Въпреки че ограничаването на достъпа можело да изглежда крайно, Онтарио вече заплашил да спре износа на никел от най-голямата никелова мина в Канада за САЩ - ход, който можело да представлява сериозно предизвикателство за Tesla.
Дори Илон Мъск признал, че Tesla нямало да излезе невредима от тези мита.
ОТВЕТНИ МИТА
Тарифите рядко били еднопосочна улица. Канада и Мексико вероятно ще отговаряли с ответни мита върху произведените в САЩ авточасти или превозни средства. И двете страни вече били проучили възможността за намаляване на стимулите за EV чрез изключване на Tesla от определени отстъпки. Освен това имало дискусии за налагане на мита специално за Tesla, отчасти поради политическото участие на Илон Мъск.
ВЪЗДЕЙСТВИЕ ВЪРХУ ПОТРЕБИТЕЛИТЕ
Няколко сценария, засягащи потребителите, можело да се развият в отговор на тези предстоящи тарифи.
В краткосрочен план по-високите цени за конкурентите биха могли да насочат повече клиенти към Tesla, тъй като те търсели по-достъпни продукти. Въпреки това, увеличените разходи за внос можели да принудят Tesla или да поеме разходите, или да повиши цените - потенциално компенсирайки всички печалби от продажби.
Cox Automotive, водещ индустриален анализатор, предупредил, че до средата на април 2025 г. Северна Америка можела да стане свидетел на намалено производство, ограничено предлагане и покачване на цените на автомобилите. Tesla, въпреки местното си производство, нямало да бъде имунизирана срещу тези ефекти поради зависимостта си от континентална верига за доставки.
За да смекчи дългосрочните разходи, Tesla можела да проучи осигуряването на местни права върху полезните изкопаеми – първоначално скъп ход, но такъв, който можело да осигури стабилност, ако тарифите останат в сила в продължение на години при настоящата администрация.
Финансовият директор на Tesla Вайбхав Танеджа обаче признал по време на поканата за печалбите за Q4 2025, че компанията оставала силно зависима от глобалното снабдяване с части. Предвид собственото признание на Tesla за въздействието, потребителите трябвало да очакват увеличения на цените, докато компанията се приспособявала към променящия се търговски пейзаж.
КАКВО ДА ВЗЕМЕМ
Като цяло тарифата от 25% представлявала нож с две остриета за Tesla. Въпреки че можела да предложи краткосрочни предимства, като направи превозните средства на конкурентите по-скъпи, в дългосрочен план Tesla също ще бъде засегната. Разчитането на Tesla на трансгранични части, съчетано с потенциални ответни тарифи, можело бързо да ескалира разходите и да повиши цените на превозните средства.
Тъй като политическият пейзаж около тарифите продължавал да се развива на ежедневна база, Tesla ще трябвало да се ориентира внимателно в тези промени. Веригата за доставки на Tesla била оптимизирана за рентабилност и ефективност. Всички промени, които се случвали, могли да бъдат предизвикани от новите тарифи. Tesla можело да бъде принудена да направи промени, които дават приоритет на намаляването на тарифните разходи, потенциално за сметка на ефективността. Въпреки това, ако тези политики ще продължат да се развиват или ако тарифите бъдат премахнати по-късно, Tesla щяла да остане с по-малко ефективна промяна на доставките.
Компанията вероятно ще трябвало да разгледа подробно тези предизвикателства по време на поканата за печалби за Q1 2025, въпреки че това оставало след няколко седмици.
Още от Новини
Визуален поглед върху характеристиките на пролетната актуализация на Tesla за 2025 г.
Tesla Пролетна актуализация 2025: Всички нови функции в преглед.
Как Tesla заменя вековната CAN шина
Tesla заменя вековната CAN шина.
Tesla обещава да подобри изживяването при доставка
Tesla ще подобри изживяването при доставка за новите собственици.